Recuperarea parolei root in open SUSE 12.1

German Linux distro

Moderator: rocky

Recuperarea parolei root in open SUSE 12.1

Mesaj necititde Nevers » Mie 15 Aug 2012 1:08 am

Sa incepem de la inceput. Nu am mai dat pe aici, nu prea m-am mai atins de computer. Imi verificam un email, un film sau un joc... dar foarte rar. Calculatorul il folosea mai mult nevasta si cum ea e cu windows-ul... acolo eram si eu.
Alaltaieri dimineata intru pe Suse cel aveam... adica 12.1. Logare automata pe user pana aici OK. Hai sa-i fac un update... si sistemul imi cere parola de root. Ma uit ca boul la poarta noua. O uitasem... Da, da... nu radeti ca nu-i de ras. Cum nu am mai intrat de ceva vreme am uitat si parola de root si cea de la user. Acuma user-ul nu-i problema... daca aveam root-ul dar... ia-l de unde nu-i. Am cateva adrese de email, una de messenger, conturi pe cateva forumuri... deh ca toata lumea. M-am obisnuit de la inceput sa le tin minte, nu am mai patit asa ceva dar orice are un inceput. Probabil ca de acum inainte o sa le fac si un backup.
Cum nu's eu as in linux... mai degraba tind spre polul opus... caut pe net am gasit 2-3 metode, le-am notat.. apoi a trebuit sa plec la lucru. Ieri dimineata am incercat ceva fara efect... asa printre treburile din casa... apoi iar a trebuit sa plec la serviciu unde aproape numai la asta m-am gandit ca imi era ciuda rau. Cum eram in schimbul 2 am ajuns acasa dupa 22:00 am mancat ceva si m-am aruncat iar la calculator... mai incerc vreo 2 variante ba cu cd live de suse12.1, ba cu rescue mode de pe dvd-ul original... si nimic... ori nu am facut eu ceva bine ori..... Asta este imi zic... Asa ca mi-am facut cont pe forumul celor de la suse si i-am rugat sa ma ajute.... si pana sa-mi raspunda ei...
Am mai incercat ceva mai din ce am citit mai din ce am interpretat... mai in engleza mai in romana... dau restart la comp... imi apare GRUB... selectez la init program parca... ma uit am vreo 4 alternative. 1. Default 2.... 3.... (nu m-am uitat atent la 2 si 3) la 4. shell.
Intru in TEXT MODE.... consola... iubita mea consola... unde am resetat parolele intai cea de root apoi de user cu simpla comanda passwd. In doar 5 minute cu tot cu restartul ce l-am dat la computer.
Si cat ma chinuisem... am fost la un pas sa reinstalez sistemul :-s

Am deschis acest post in caz ca Doamne fereste, mai se gaseste vreunu' in stare de asa ceva... dar nu numai de asta...
Stiti... desi poate pentru unii dintre voi pare o nimica toata... chestia este ca pentru mine la un moment dat era ceva foarte complicat. La inceput nu mi-am facut mari probleme fiindca pe net am gasit mai multe "solutii". Dar una este sa le gasesti si cu totul altceva sa le aplici. Aici iti da linuxul marile satisfactii... trebuie sa te pui TU la treaba uneori. Si nimic nu se compara cand rezolvi ceva tu cu manuta ta... fara sa primesti totul mura'n gura. Cel putin pentru mine...
Multumesc Linux ca existi... si multumesc intregii comunitati linux pentru eforturile depuse de-a lungul timpului.
Somnul Ratiunii Naste Monstri!
Imagine
Nevers

Înapoi la SuSE Linux