Intrebare despre jocuri din versiuni vechi

emulatoare si jocuri sub mediul Linux

Moderator: rocky

Intrebare despre jocuri din versiuni vechi

Mesaj necititde kmbh69 » Dum 01 Ian 2012 11:54 pm

Salut tuturor,
Caut un joc de logica pe care l-am gasit mai demult pe un CorelLinux sau pe RedHat versiunea 6 (+/-, nu mai stiu exact ce sub-versiune era). Jocul era un fel de puzzle (NU de tip jigsaw). Consta din a scoate o forma simpla dintr-un perimetru inchis partial, in care se mai aflau alte forme asemanatoare (trebuiau impinse formele una cate una, cale de un singur patratel, pentru a putea scoate forma care era marcata).
Momentan nu mai am linux instalat (nu sunt in tara, iar aici am cu mine doar un laptop cu windows pe el). Ideea e ca daca as sti cel putin cum se numeste jocul, as putea incerca o cautare oe google.
Multumesc
kmbh69

Re: Intrebare despre jocuri din versiuni vechi

Mesaj necititde slackx » Lun 02 Ian 2012 8:25 pm

pai si daca nu estyi in tara nu poti cauta un linux pe net?
jocuri puzzle pe linux sunt destule, si putini sunt cei care se mai uita si prin ele. Din cate stiu nu pre-a s-au scos jocurile default din distributii, cauta pe net, o distributie cu repourile mari, gen debian, ( ubuntu este o clona din debian, are aceleasi tipuri de repouri ), bagal intr-o masina virtuala si cauta acel joc
Nu raspund in privat

Imagine
slackx

Mesaj necititde kmbh69 » Lun 02 Ian 2012 10:52 pm

Problema era ca momentan inca nu pot avea un alt calculator pe care sa pot pune linux, iar acesta imi trebuie inca pentru unele aplicatii care merg doar pe windows. Vroiam sa stiu cum se numea jocul respectiv (se afla acolo prestabilit in acea versiune de linux, cam cum e minesweeper-ul din windows). As fi incercat apoi sa caut un joc asemanator de puzzle pentru windows. Eventual daca mai folosesti pe vreun sistem o asemenea versiune, trimite-mi te rog lista cu jocurile prestabilite din acea versiune (cat mai asemanatoare cu redhat 6 sau corel linux, cred sau sper ca nu sunt atat de multe jocuri prestabilite in kitul de instalare incat sa fie o lista asa de lunga).
kmbh69

Mesaj necititde rocky » Mar 03 Ian 2012 12:05 pm

http://en.wikipedia.org/wiki/Sokoban

cred ca asta e jocul care-l cauti ... si mie mi-a placut mult pe vremuri :)
rocky

Mesaj necititde kmbh69 » Mar 03 Ian 2012 5:54 pm

E asemanator, dar nu e acesta. In jocul pe care il caut, se da clic pe figura de langa spatiul liber, iar atunci figura se deplaseaza un pas spre acel spatiu. Dupa aceea se da clic pe o alta figura din vecinatate, care se va deplasa spre locul liber (asemanator cu jocurile vechi de puzzle care erau pe vremuri in comert, cu 15 patratele numerotate care se miscau unul cate unul intr-o rama de 4 x 4 locuri. Bineinteles, in acest joc, sunt si dreptunghiuri sau alte forme compuse din patrate mai mici, forme care trebuiau deplasate intr-o parte si alta, pentru a permite ca forma marcata sa iasa afara din incercuire. In functie de nivel, devenea din ce in ce mai complex si mai greu de efectuat mutarile.
kmbh69

Mesaj necititde rocky » Mar 03 Ian 2012 8:39 pm

vezi ca sokoban-ul poate avea multe "interfete grafice" in functie de producator/editie (tinind cont ca a fost un joc puzzle popular), doar principiul de joc ramine acelasi: trebuie sa muti cite un obiect prin impingere cite un pas in locul desemnat pe plansa
rocky

Înapoi la Wine/Cedega & Jocuri in Linux