Cum functioneaza UDP

generalitati. Aici purtam discutii despre retelistica, indiferent de sistemul de operare folosit.

Moderator: rocky

Cum functioneaza UDP

Mesaj necititde shantz » Vin 22 Aug 2014 1:00 pm

Salut,
UDP-ul functioneaza prin pachete de pana la 64K. Sa zicem ca trimit un pachet de 64K ( teoretic ar incapea intr-un block UDP ), care poate fi splituit mai departe de IP, la destinatar pot ajunge mai multe pachete mai mici. Daca un pachet IP e pierdut... tot blocul o sa fie aruncat.
Întrebarea mea e asa: Sa zicem ca am un fishier... sau cateva sute de Kb. Ar trebui sa trimit cateva pachete... sa zicem 3 ( de 64K ). Fiecare pachet o sa fie impartit in pachete mai mici de IP. Daca se pierde un pachet IP din blocul 2, si tot blocul o sa fie aruncat, pachetele 1 si 3 ajung la destinatar? Adica exista riscul ca dintr-un fishier primit (oarecum) cu succes sa lipseasca mijlocul? Sau toate 3 blocuri or sa fie aruncate?
Teoretic n-au cum sa fie aruncate toate... dar trebuie sa fiu sigur, si e greu de reprodus pe masina mea locala.

Merci
shantz

Re: Cum functioneaza UDP

Mesaj necititde vta » Mar 02 Sep 2014 3:50 pm

pe cel care trimite informatia nu il intereseaza daca a ajuns ok, el doar o trimite, deci vei primi date eronate, lipsa biti etc...
Think slack!
vta

Înapoi la Retele